Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Etsning 9884034



*

nr 988 4034


Stig Borglind

(1892-1965), Sverige


Etsning, Stig Borglind (1892-1965), Brobygge, motivet: 26x35


Stig Borglind, svensk målare, grafiker född 1892, död 1965.

Följerätt

Ja

Utrop:

500 kr

Såld:

700 kr

Sista tid för bud online:

måndag 19 oktober 2015
kl 19:13:26


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
8/10 01:58:49 1      600 kr
17/10 09:18:09 2      450 kr
17/10 09:18:09 1      500 kr (Budbetjänt)
17/10 09:20:47 2      600 kr
17/10 09:20:47 1      600 kr (Budbetjänt)
19/10 17:09:15 3      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Tema
  • 19 okt

Grafik

På Tema Grafik den 19 oktober har vi samlat etsningar, litografier, etsningar och träsnitt av konstnärer som Hans Arnold, Reidar Aulie, Enrico Baj, Alexander Calder, Marc Chagall, James Coignard, Cor ...



Läs mer om Grafik

  • Konstnär/Designer

Stig Borglind

Stig Borglind, svensk målare, grafiker född 1892, död 1965.

Läs mer om Stig Borglind
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: brobygge etsning etsningar grafik stig borglind svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 6573 Etsning
    Gudmar Olovson (1936-2017), Sverige. Signerad, num..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 20:15
  • 6436 Etsning
    Louis Legrand (1863-1951), "Les Mioches", oramat l..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 18:20
  • 7069 Etsning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 1/30, j..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 18:11
  • 7072 Etsning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 4/50. B..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 20:37
  • 6344 Färgetsning
    Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. "Från köket". S..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 18:54
  • 7068 Färgetsning
    Svenerik Jakobsson (f. 1934). Signerad, numrerad 1..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 20:47




Ladda ner broschyr